Sursă: csasteaua.ro

Steaua București confirmă încă odată că este principala favorită la promovarea în Liga a 2-a, după ce și-a adjudecat o nouă victorie pe teren în fața echipei secunde a SC FC Voluntari SA, scor 3-0, protagonistul meciului fiind Remus Chipirliu, care ne obișnuiește cu al doilea hat-trick consecutiv.

Debutul meciului a fost timid, fiindcă ambele echipe au trecut printr-o perioadă de tatonare, astfel că în primele 10 minute singura fază notabilă a fost ratarea lui Răsdan din centrarea lui Nsiah. Ulterior, echipa a 2-a a FC Voluntari a avut o strategie bazată pe un pressing avansat, iar Steaua a fost înghesuită în propria jumătate, creând mai multe momente probleme elevilor lui Oprița.

Jocul curajos al adversarilor a incomodat vizibil jocul la construcție al Stelei, însă cum un astfel de pressing nu se poate prelungi pe o perioadă lungă de timp, fiindcă necesită un consum mare de energie, Steaua încet, încet a reușit să pună stăpânire pe joc. Prin urmare, în minutul 17, Răsdan are un șut din poziție ideală, însă este blocat de fundașul advers. Un minut mai târziu, Mihăescu are o centrare perfectă pentru Răsdan, care, din păcate, nu-l poate învinge pe portar cu o lovitură de cap din 6m.

Gazdele încearcă și ele o replică, dar fără de succes, cea mai importantă fază de gol, fiind șutul lui Mihai Vasile la distanță mare peste bara transversală, după recepționarea unei pase în adâncime. Șutul periculos din centrare al lui Adrian Ilie, din minutul 27, a anunțat golul din minutul următor. După o fază colectivă superbă cu multe pase în viteză, mingea trecând pe la 7 jucători steliști, Remus Chipirliu înscrie cu capul după centrarea lui Zaharia.

Finalul reprizei a adus ratări imense la ambele porți. În minutul 40, Nsiah ratează incredibil din situație de 1 la 1 cu portarul, după pasa lui Băjenaru. În minutul 45, Voluntari 2 are o ocazie imensă prin Adelin Voinescu care nu reușește să cadreze pe spațiul porții un șut după pasa primită de la Iulian Badea.

După pauză, Steaua începe în forță. Chipirliu majorează avantajul după o execuție din poziție complicată, lovitură de cap din unghi, la colțul lung, după centrarea lui Călințaru. După golul secund, Steaua a început să-și consolideze victoria.

Experiența jucătorilor a ajutat Steaua să blocheze atacurile poziționale sterile ale gazdelor. În minutul 57, Voluntari are o ocazie imensă, Souza Anderson trimite mingea în transversală după o acțiune personală finalizată cu un șut din afara careului. Oprița parcă a simțit momentul periculos și a reacționat introducând 2 jucători cu experiență: Bărbulescu și Enceanu.

În continuare jocul a fost la discreția Stelei, care a încheiat socotelile definitiv, în minutul 75, când Chipirliu a reușit un gol mai frumos decât precedentul. După o pasă de peste 40 m primită de la Călințaru, Chipirliu face o preluare perfectă, o piruetă prin care își scoate adversarul din joc, apoi marchează spectaculos cu un șut sub bară.

Finalul a mai consemnat execuția lui Pacionel pe direcția portarului din lovitură liberă și cartonașul roșu luat de tânărul jucător al Voluntariului, Coman.

Steaua a câștigat en-fanfare meciul, înscriind 3 goluri frumoase prin omul meciului Chipirliu. Golul de 1-0 amintește de perioada viteziștilor, golurile de 2-0 și 3-0 amintesc de acel Chipirliu, golgheter în Liga 2, în sezonul 2016-2017.

STEAUA BUCUREȘTI

Prima echipă: 12. Raul Bălbărău, 18. George Călințaru, 55. Walace da Silva, 13. Adrian Ilie, 16. Antonio Vlad, 7. Florin Răsdan, 30. Liviu Băjenaru, 90. Alexandru Zaharia, 6. Mădălin Mihăescu, 77. Remus Chipirliu, 17. Philippe Nsiah.

Rezerve: 1. Ștefan Mușat, 14. Robert Neacșu, 5. Sergiu Bactăr, 10. Rareș Enceanu, 8. Valentin Bărbulescu, 11. Dragoș Huiban, 31. Cezar Mihalache, 9. Emilian Pacionel, 89. Ovidiu Morariu.

Voluntari II

Prima echipă: 1. Mihai Cotolan, 5. Radu Zamfir, 3. Răzvan Prodan, 4. Alexandru Chilili, 59. Andrei Tomescu, 6. Iulian Badea, 21. Bogdan Dima, 8. Adrian Dorobanțu, 14. Anderson Sousa, 10. Vasile Mihai, 9. Adelin Voinescu.