Steaua București se impune fără probleme, cu scorul de 4-0, în fața echipei secunde a FC Dinamo 1948 și revine în fruntea clasamentului Seriei a 4-a din Liga 3, cu 33 de puncte strânse în primele 13 etape. Echipa antrenată de Daniel Oprița a obținut o noua victorie de etapă și-și reconfirmă superioritatea din cadrul acestei serii, fiind principala favorită pentru barajul de promovare în eșalonul superior.

La fel ca în meciul precedent cu Progresul Spartac, Steaua a pornit, astăzi, mai greu meciul disputat împotriva echipei secunde a „nuștiucare” Dinamo. Totuși mă gândesc că este o strategie a antrenorului Oprița de a-i lăsa pe adversari să-și consume repede energia. Însă acest lucru putea să ne coste, fiindcă Dinamo 2 a avut în primele 10 minute 2 ocazii din poziție de unu la unu cu portarul, doar intervențiile extraordinare ale lui Raul Bălbărău salvându-ne de gol.

În continuare lucrurile au intrat în normalitate, după ce Steaua a început să controleze jocul din punct de vedere tactic. Ocaziile au venit în mod logic, cea mai mare fiind dubla ocazie a lui Răsdan și Chipirliu din minutul 18.

Deschiderea de scor a survenit în minutul 32 când Remus Chipirliu fructifică pasa perfectă a lui Emilian Pacionel, încheind cu gol o fază colectivă superbă începută de la nivelul fundașilor centrali. Până la pauză, Steaua a controlat total jocul, având chiar o ocazie clară a lui Wallace în minutul 38.

La pauză, în mod ciudat, oaspeții au efectuat toate cele 5 schimbări, asta deși nu au jucat chiar foarte rău până atunci, iar acest lucru avea să-i coste mai târziu. În minutul 52, Andrei Mitran se prăbușește pe gazon și pleacă cu ambulanța de la stadion, lânsându-și echipa în 10 oameni.

Deznodământul preconizat avea să urmeze, fiindcă atacantul nostru Chipirliu își regăsește simțul de golgheter și înscrie o dublă la foc continuu în minutele 58 și 62, care practic încheie meciul. Merită remarcat că ultimul gol este o execuție perfectă din lovitură liberă, Chipirliu dovedind astfel că poate înscrie din orice poziție.

Dubla ratare a lui Rareș Huiban anunță golul din minutul 79 al lui Dragoș Nicolae, care închide scorul pe tabelă. În pas de defilare, Steaua domină clar finalul de joc, mingea practic e doar în jumătatea câinilor.

În minutul 89, Dragoș Huiban ratează din nou după ce trimite în bară și poate fi considerat ghinionistul zilei. Acest lucru se întâmplă după ce etapa trecută Huiban a fost omul meciului. Mai urmează 2 bare în prelungiri, ale lui Bărbulescu și Băjenaru, însă acestea nu rămân decât alte ocazii nefructificate ale roș-albaștrilor din multitudinea celor cu care ne-au obișnuit.

🔴 STEAUA BUCUREȘTI🔵

Echipa de start: 12. Raul Bălbărău, 18. George Călințaru, 55. Walace da Silva, 4. Dean Beța, 14. Robert Neacșu, 7. Florin Răsdan, 10. Rareș Enceanu, 8. Valentin Bărbulescu, 9. Emilian Pacionel, 11. Dragoș Huiban, 77, Remus Chipirliu

Rezerve: 1. Ștefan Mușat, 13. Adrian Ilie, 6. Mădălin Mihăescu, 16. Antonio Vlad, 30. Liviu Băjenaru, 31. Cezar Mihalache, 90. Alexandru Zaharia, 89, Ovidiu Morariu, 5. Sergiu Bactăr, 99. Vlad Nițu, 47. Dragoș Nicolae

Dinamo 1948 II

Echipa de start: 34. Gheorghe Robert, 2. Giafer Deniz, 3. Tone David, 6. Stelea Andrei Daniel, 31. Amzar Costin Ionuț, 16. Geamana Ionuț Cristian, 20. Floarea Georgică Ionuț, 17. Curea Tiberiu Cristian, 30. Penescu Dragoș Alex, 9. Spinu Andrei Mălin, 7. Mitran Andrei Alexandru.

Rezerve: 1. Stoian Alexandru, 8. Polivanov David, 5. Tapurin Matei, 15. Mitroi Mădălin, 22. Cristea Raul, 19. Vioiu Flavius.