Etapa 14. Steaua s-a deplasat la Chiajna pentru a-și consolida poziția de lider. Steaua a avut probleme de lot, Balgiu, Mihăescu și Pacionel fiind suspendați, iar alți jucători cu probleme fizice.

Sursa: Pagina de facebook a clubului Steaua

Minutul 6. Prima ocazie de gol a meciului. Atacantul gazdelor, Vlad Mihalcea, a scăpat singur cu portarul, l-a driblat, dar a ales să simuleze în mod penibil și s-a ales cu un cartonaș galben.

Minutul 8. Prima acțiune de atac a Stelei. Șutul lui Oroian, de la 25 de metri, a trecut peste poartă.

Minutul 15. Mare ocazie de gol Steaua. Chipirliu a trimis o pasă pe jos în fața porții, Chunchukov nu a fost capabil să finalizeze, iar la final a simulat și a primit cartonaș galben.

Primele 25 de minute ale reprizei au fost caracterizate de un ritm alert, ambele echipe căutând să aducă mingea cât mai repede în fața porții. Starea precară a gazonului a influențat mult jocul combinativ.

Minutul 28. Imensă ocazie pentru Concordia. Codrea a trimis peste poartă din 2 metri după centrarea din lovitură liberă a lui Rusescu.

Minutul 37. Enceanu și-a încercat norocul cu un șut de la 30 de metri, șut ce s-a dus mult peste poartă.

Minutul 41. Portarul Dincă a respins de lângă bară șutul pe jos al lui Mustacă.

Scor la pauză, 0-0. Ambele echipe au avut același nivel de joc, astfel că egalul este echitabil.

Minutul 46. Centrarea lui Adrian Ilie a fost urmată de șutul blocat al lui Chipirliu. Mingea a ricoșat la Oroian, care a trimis peste poartă din interiorul careului.

Minutul 48. Șutul cu pământul, de la 25 de metri, al lui Adi Popa a fost prins de Chesneau.

Minutul 56. Golgheterul Chipirliu s-a accidentat și a fost înlocuit de Atanas Trică. Nu se știe nimic despre gravitatea accidentării, sperăm să-și revină cât mai repede.

Minutul 60. Dincă a prins cu siguranță un șut din colțul careului de 16 metri.

Începutul reprizei a doua a fost prudent din partea ambelor echipe. Niciuna n-a riscat nimic.

Minutul 67. Rusescu a trimis peste transversală dintr-o lovitură liberă de la 25-30 metri.

Minutul 79. GOOOOOOL STEAUA. Chunchukov a finalizat din interiorul careului de 6 metri după o fază confuză pornită de la un aut executat lung de Adi Popa, continuată cu luftul lui Bustea care a încercat să șuteze și greșelile în lanț din apărarea gazdelor. Preluarea lui Chunchukov e suspectă de henț.

Minutul 84. Beța a respins, din fața porții, șutul lui Voinea.

Minutul 87. Șutul în forță al lui Drăghici, din interiorul careului, a trecut peste poartă.

Minutul 89. Voinea a avut o ocazie importantă din centrul careului stelist, dar mingea i-a sărit din așa-zisul gazon înainte de șut. Scor final, 1-0 pentru Steaua. După cum s-a jucat în repriza a doua, rezultatul echitabil ar fi fost 0-0. Steaua, prin experiența superioară, a reușit să speculeze singura ocazie de gol din repriza secundă.