Steaua a jucat duminică meciul decisiv al sezonului la Afumați, meci care a încununat cu succes un sezon în care și-a dominat adversarii de la început până la sfârșit. Meciul a început practic “înainte de a începe”, prin tensiunea creată de măsurile luate de către Jandarmerie, măsuri menite să țină suporterii steliști departe de stadion.

Pe o ploaie torențială și un teren foarte greu, Steaua a început în forță meciul. Călințaru a înscris în minutul 3, printr-un șut superb cu stângul din afara careului la vinclu. Este golul de care avea nevoie Steaua pentru a-și asigura practic promovarea în Liga 2. După gol, practic meciul s-a calmat, putem spune chiar că meciul s-a încheiat înainte de a începe cu adevărat. Steaua și-a văzut de joc, iar gazdele de la CS Afumați s-au dovedit incapabile de reacție.

Întreaga prima repriză s-a desfășurat după aceleași coordonate. Steaua a fost foarte bine organizată pe întreaga suprafață de joc. Din cauza terenului care a devenit din ce în ce mai greu odată cu trecerea timpului, jocul de posesie nu ar fi fost indicat. Astfel, Steaua a cedat deliberat posesia încercând să absoarbă presiunea gazdelor. Steaua s-a descurcat excelent în zona centrală, mijlocașii centrali reușind să blocheze toate incursiunile adversarilor. De asemenea, fundașii și mijlocașii laterali s-au dublat perfect, blocând orice tentativă de centrare din zona laterală din poziție favorabilă.

Daniel Oprița a gândit tactic excelent, astfel de tactică fiind utilizată și de Milan-ul anilor 80-90, Arrigo Sacchi spunând celebra vorbă că atunci când te aperi controlezi spațiul de joc, iar când ataci controlezi jocul. Steaua a controlat perfect spațiul de joc și nu a lăsat nicio șansă adversarului până spre finalul primei reprize când niște greșeli individuale în centrul apărării au făcut ca scorul să devină 1-1. Doar că, niște greșeli individuale nu pot dilua esența meritului tactic al lui Daniel Oprița.

În minutul 41, CS Afumați a avut o ocazie mare. În urma unei lovituri libere de pe partea dreaptă, Vali Bărbulescu a deviat nefericit spre propria poartă și doar intervenția lui Bălbărau a scapat Steaua de un autogol la vinclu. Puțin înainte de pauză, Adrian Popa a egalat dintr-o poziție suspectă de off-side în urma unei lovituri libere deviate de un coechipier, deviere ce a pus pe picior greșit întreaga apărare a Stelei și l-a lăsat pe acesta singur cu portarul.

Repriza a 2-a a început cu posesia Stelei și cu tentativele de a înscrie golul 2 pentru a încheia definitiv meciul. În minutul 55, incursiunea de pe partea stângă a lui Pacionel s-a încheiat cu pasa la Nsiah, care trimite un șut spre vinclu care trece peste poartă. Din păcate, terenul a devenit un adversar al jucătorilor, iar mingea a căpătat viteză atunci când intra în contact cu acesta.

În minutul 65, șutul de la distanță al lui Călințaru a fost cu greu scos de lângă bară de portarul gazdelor. În minutul 69, Huiban și-a depășit un adversar din preluare, apoi șutul a fost blocat cu greu de un fundaș advers. Din cornerul rezultat, mingea s-a plimbat periculos prin fața porții Afumațiului, Steaua fiind la un pas să marcheze golul de 2-1. În prima parte a reprizei a 2-a, Steaua a dominat total jocul.

În minutul 77, meciul s-a încheiat definitiv, după ce CS Afumați a rămas în 10 oameni în urma eliminării lui Stânga. Nici măcar în 11 oameni, gazdele nu au fost capabile să intre de prea multe ori în careu în repriza a 2-a, de ocazii nici nu a putut fi vorba.

Finalul de meci nu a produs absolut nicio emoție pentru Steaua, meciul s-a desfășurat doar în jumătatea de teren a adversarului. În minutele 86 si 87, s-a consumat un moment de maturitate fotbalistică din partea lui Răsdan și Bărbulescu, când au fost capabili să țină de minge în colțul terenului, așa cum deseori fac marile echipe în final de meci. În minutul 89, Pacionel obține un penalty după o acțiune frumoasă, penalty transformat cu siguranță, acest gol încununând evoluția foarte bună a acestuia din repriza a 2-a. Scor final 2-1 pentru Steaua.