STEAUA-Șelimbăr 0-0. Primele puncte pierdute acasă

În etapa a 7-a a Ligii a 2-a, Steaua a întâlnit echipa din Șelimbăr, o altă echipă promovată din Liga a 3-a. În ciuda ploii, galeria Stelei a fost la înălțime și și-a încurajat echipa tot meciul.

Prima acțiune de atac o are Steaua, șutul de la 20 de metri al lui Drăghici trecând peste poartă. Începutul meciului a fost dominat teritorial de Steaua, meciul desfășurându-se doar în jumătatea oaspeților. Din păcate ocaziile au lipsit.

În minutul 26 Buhăescu iese accidentat și este înlocuit de Dragoș Huiban. Accidentarea s-a produs în minutul 20 în urma unui fault asupra lui la marginea careului advers, Buhăescu forțând rămânerea pe teren pentru a-și ajuta echipa.

În minutul 29, contrar cursului jocului, Șelimbăr are o ocazie de gol, șutul de la distanță al lui Ciocâlteu fiind prins în doi timpi de portarul Bălbărău. Până la pauză, Steaua a avut o dominare totală ca posesie a balonului, dar cu o acută lipsă de inspirație în ultimii 20 de metri, atât mijlocașii de creație, cât și atacanții nereușind să creeze vreun pericol pentru poarta adversă. Scorul de 0-0 definește perfect prima repriză.

Steaua începe în forță repriza a doua. Chipirliu pivotează la marginea careului, dar șutul său nu-l poate învinge pe portarul oaspeților, apoi cu poarta goală, Răsdan trimite în transversală.

În minutul 61, Steaua are o nouă ocazie imensă. Centrarea lui Adrian Ilie, prelungită cu capul de Drăghici duce mingea la Răsdan care șutează lângă bară din 2-3 metri, iar portarul Gal are o intervenție miraculoasă. În minutul 64, acțiunea colectivă a Stelei duce mingea la Chipirliu care îl servește pe Răsdan care șutează pe jos în brațele portarului.

În minutul 67, șutul lui Mihăescu de la 25 de metri pe centrul porții este prins cu siguranță de Gal. În repriza a doua, jocul Stelei a fost mult mai dinamic, dominarea teritorială fiind finalizată și cu ocazii de gol. Golul se lasă așteptat.

În minutul 73, Șelimbăr are o imensă ocazie. Ciocâlteu șutează milimetric pe lângă bară după o acțiune individuală în urma unui contraatac.

În minutul 76, Chipirliu trimite cu capul puțin pe lângă poartă după centrarea lui Adrian Ilie. Din păcate, până la final Steaua nu și-a mai creat ocazii clare de gol și meciul s-a terminat 0-0. Reprizele au fost diametral opuse, prima sterilă, a doua foarte animată cu multe ocazii de gol de partea Stelei.

One thought on “Cronica meciului Steaua București vs Șelimbăr”
  1. Nu ai cum sa joci cu echipele care se pun pe două lini !!!și pe deasupra mai au și noroc !!Beza țăranul la sfârșitul meciului se bucura câinele de zici că a luat Cupa la Sate cu masa!!!