Sursă foto: Cristi Preda

În etapa a doua, Steaua s-a deplasat la Slatina pentru a obține prima victorie din acest sezon. Adversarul, CSM Slatina, echipa ce a promovat în această vară din Liga 3 în Liga 2.

Primele 10 minute au fost de tatonare, niciuna dintre echipe nereușind să-și impună jocul.

GOOOOOOL STEAUA. Adi Popa înscrie un eurogol în minutul 14 după un șut de la 30 de metri.

Replica gazdelor a venit imediat cu un șut de la 20 de metri trimis peste poartă. A fost doar un foc de paie. Treptat, Steaua a preluat controlul jocului.

GOOOOOOOL STEAUA. Chipirliu majorează scorul în minutul 24 cu un șut din centrul careului după pasa lui Drăghici.

Scor la pauză, 2-0 pentru Steaua, după o repriză dominată clar de Steaua.

Repriza secundă a început cu o dominare sterilă a oltenilor. Toate incursiunile de atac au fost blocate de apărarea Stelei, iar toate centrările au fost respinse ușor de fundașii centrali steliști. Daniel Oprița a sesizat pericolul și a întărit mijlocul. L-a introdus pe Ștefan Pacionel în locul atacantului Chunchukov.

Steaua a avut abia în minutul 57 prima fază de atac a reprizei, nou intratul Pacionel trimițând peste poartă de la 20 de metri.

Îngrijorătoare pentru Steaua au fost multele cartonașe galbene încasate în urma unor faulturi la mijlocul terenului, faulturi care au blocat atacurile adverse din lipsă de alte soluții.

După întărirea mijlocului, Steaua a reușit să oprească elanul gazdelor și să domine iar mijlocul terenului.

În minutul 70, Atanas Trică trimite o pasă în careu, iar un fundaș al gazdelor respinge defectuos fiind la un pas de autogol spectaculos. Portarul Slatinei a respins cu greu de lângă bara laterală.

În minutul 73, CSM Slatina reduce din diferență. După o minge pierdută de Mihăescu la marginea careului, Neicu a recuperat mingea și a trimis o pasă în fața porții de unde Cătălin Doman a înscrie.

Minutul 82, Cătălin Doman a trimis peste poartă din interiorul careului de 6 metri în urma unui corner.

Încă o ocazie imensă a gazdelor în minutul 85, Cristinel Dinu a căutat vinclul cu un șut de la 25 de metri, iar mingea a trecut puțin pe lângă bară.

După gol, CSM Slatina a reușit să reintre în joc și să echilibreze meciul. Finalul de meci a produs multe emoții Stelei.

În minutul 89, Steaua a rămas în 10 oameni după al doilea galben primit de Drăghici. Finalul se anunța infernal pentru Steaua.

Scor final, Slatina-STEAUA 1-2. Steaua a reușit să gestioneze bine finalul de meci. Experiența jucătorilor Stelei s-a dovedit decisivă după eliminarea lui Drăghici, gazdele nereușind să-și creeze nicio ocazie de gol în prelungiri. Victorie meritată a Stelei.