Etapa 6. Arena Națională a fost gazda meciului Dinamo 1948-STEAUA. În ciuda incertitudinii privind palmaresul lui Dinamo, acest meci a fost perceput ca Eternul Derby de către zecile de mii de spectatori care au venit la stadion. Ambele galerii au fost la înălțime, atât Peluza SUD Steaua cât și PCH încurajându-și echipele din primul până în ultimul minut.

Meciul a început în forță în tribune. Peluza SUD a realizat un impresionant show pirotehnic imediat după afișarea scenografiei. Ca replică, și galeria câinilor roșii a realizat, la rândul ei, un show pirotehnic. Deasupra arenei s-a format un fum dens și meciul a început cu o întârziere de 5 minute.

Debutul de meci a fost unul echilibrat. Datorită orgoliilor din teren ritmul a fost alert, iar ambele echipe nu au cedat fără luptă niciun duel.

În primele 25 de minute, echilibrul a fost total. Tensiunea s-a simțit în teren, iar jucătorii au comis multe greșeli individuale. Ocaziile clare au lipsit, toate acțiunile de atac ale celor două echipe fiind ușor blocate de apărători.

Minutul 29. Prima ocazie clară a meciului. La primul corner al lor, dinamoviștii au fost aproape de deschiderea scorului. Centrarea lui Ghezali a fost trimisă cu capul pe lângă poartă, din interiorul careului de 6 metri, de atacantul Alexandru Pop.

Minutul 31. Fază controversată în careul gazdelor. Chipirliu a încercat un dribling, iar un fundaș dinamovist a blocat mingea cu mâna. Arbitrul a lăsat jocul să continue considerând că nu a fost intenție.

Minutul 33. Gazdele au o nouă ocazie de gol, Pop a trimis cu capul pe lângă poartă din dreptul punctului cu var, după centrarea lui Neluț Roșu.

Minutul 38. O nouă ratare a lui Pop după o lovitură de cap defectuoasă din poziție ideală.

Minutul 40. Portarul stelist Dincă are o intervenție excelentă după șutul de la 25 de metri al lui Iglesias.

Minutul 41. Dinamo 1948 a deschis scorul. Greșeală gravă în apărarea Stelei. Fundașul dreapta Drăghici nu s-a înțeles cu portarul Dincă, iar Ghezali a profitat înscriind simplu, în poarta goală.

Minutul 43. GOOOOOOOOOOOL STEAUA. Steaua a egalat imediat după golul primit. Lovitură liberă excelent executată de Adi Popa, prelungire în fața porții a lui Alexandru Sabău, iar Ștefan Pacionel a egalat fără probleme.

Scor la pauză 1-1. Steaua a reușit să treacă cu bine peste perioada de dominare a dinamoviștilor de după minutul 30 și să intre cu egal la pauză.

Minutul 50. GOOOOOOOOL STEAUA. Chipirliu a finalizat cu o execuție de clasă, șut din prima cu latul, bară-gol. Tot Chipirliu a fost cel care a recuperat la mijlocul terenului, a pasat în lateral lui Drăghici, care i-a pasat perfect pe jos.

Sursa: Pagina de facebook a Stelei

Minutul 53. Imensă ocazie de gol a lui Dinamo 1948. Chipirliu a respins de pe linia porții șutul lui Giafer.

Minutul 57. Încă o ratare a lui Pop. Dincă a avut o nouă intervenție salvatoare.

Minutul 68. Fostul stelist Buhăescu a trimis un șut de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

Minutul 75. Pasa cu exteriorul a lui Ahmed Bani ajunge la Buhăescu, iar lobul acestuia a trecut peste poartă. Dinamo 1948 a fost foarte aproape de egalare.

Minutul 76. Ocazie mare Steaua. Cornerul executat de Adi Popa a fost prelungit de Pacionel, mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Minutul 86. Fundașul de Moura a fost la un pas de autogol, dar portarul Dujmovic a fost atent și a prins cu siguranță. De remarcat centrarea bună a lui Adi Popa și presiunea pe fundaș pusă de Enceanu.

Final de meci. VICTORIE STEAUA. În repriza a doua, Steaua a fost mai stăpână pe situație și a obținut o victorie meritată. Fascinantă PELUZA SUD care și-a încurajat echipa pe tot parcursul partidei.