Steliștii au disputat ultima partidă a anului în fața propriilor suporteri, ce s-a dovedit a fi victorioasă, scor 1-0 cu Gloria Buzău, ceea ce ne-a asigurat clasarea pe loc de play-off la final de an.

După un început ezitant de meci, Steaua a avut prima acțiune de atac în minutul 7 prin șutul lui Buhăescu de la peste 25 de metri, care a trecut pe lângă poartă.

În minutul 15, oaspeții au fost la un pas de autogol. Portarul nu a putut să controleze o minge primită de la un fundaș și Steaua a fost la un pas să beneficieze de un cadou nesperat.

GOOOOOOOOOOOOL STEAUA. În minutul 16, o acțiune colectivă a Stelei a fost finalizată cu gol de către Buhăescu. Neacșu a pătruns pe partea stângă, pasa sa pe jos a fost lăsată inteligent de Drăghici care pune pe picior greșit întreaga apărare buzoiană, Buhăescu finalizând din poziție de 1 la 1 cu portarul.

Steaua a confirmat începutul bun de meci, buzoienii nu au avut nicio replică în primele 20 de minute. Ritmul alert impus de steliști a făcut diferența.

Minutul 38, cea mai mare ocazie a oaspeților. După o ieșire greșită a lui Bălbărău, echipa din Buzău a reușit să marcheze, dar golul a fost anulat pe motiv de fault la portar.

Imediat după gol, buzoienii au reușit să echilibreze jocul, însă fără mari realizări pe faza de atac. Pe acest fond de echilibru, tot Steaua a avut o ocazie imensă în minutul 44. După o serie de dribblinguri la mijlocul terenului, Chipirliu l-a găsit perfect pe Drăghici cu o pasă în adâncime. Din nefericire, Drăghici a intrat în unghi, iar șutul său la colțul lung a putut fi apărat de portarul oaspeților.

Steaua a mai avut o ocazie și în prelungirile primei reprize, când faza colectivă de atac s-a încheiat cu șutul de la distanță al lui Enceanu, respins cu greu de portar. Scor la pauză, 1-0, avantaj meritat pentru Steaua care a controlat în mare parte repriza.

Repriza a doua a început cu intervenția portarului Bălbărău după un șut de la 20 metri al buzoienilor. Replica Stelei a venit în minutul 51, Chipirliu a avut un nou slalom printre fundașii adverși, a dat o pasă ideală lui Enceanu care a ratat singur cu portarul.

În minutul 59 a avut loc cea mai mare ocazie a Gloriei Buzău prin șutul în bară trimis din unghi de Ciobanu. Buzăul a continuat perioada bună și a avut o altă ocazie în minutul 67 când o lovitură de cap a fost scoasă de pe linia porții de Neacșu.

În minutul 74, Chipirliu a reluat cu capul peste poartă centrarea bună, de pe partea dreaptă, a lui Buhăescu. Buzoienii au avut o situație clară de gol în minutul 90, șutul de la 20-25 de metri al lui Oltean trecând puțin peste poartă. A fost singura situație când oaspeții au pus în pericol poarta lui Bălbărău. Apărarea Stelei a gestionat bine presiunea de final a buzoienilor.

Steaua a obținut o victorie meritată cu 1-0 și termină finalul de an pe loc de play-off.

FELICITĂRI jucătorilor și staff-ului tehnic pentru parcursul bun de anul acesta. Steaua a reușit în 2021 promovarea în Liga 2 și clasarea pe loc de play-off la final de an.