EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

Steaua a început tare meciul instalându-se încă de la început în jumătatea Astrei. În primele 5 minute, Astra aproape că nu a atins mingea deloc. Steaua a avut prima ocazie de gol în minutul 12 când Răsdan a șutut slab din poziție de singur cu portarul, după pasa excelentă primită de la Huiban.

În minutul 14, o suită de două ocazii imense pentru Steaua. Mai întâi Huiban a trimis în transversală din interiorul careului mic după centrarea lui Călințaru, apoi șutul lui Neacșu a fost scos cu greu de portarul Astrei. În minutul 16, Enceanu a avut o nouă ocazie, șut în portar din interiorul careului după un 1-2 superb cu Huiban.

În minutul 23, Astra a avut o ocazie foarte mare. Apărarea Stelei a ieșit greșit la offside, iar Dumitrașcu a avut un șut defectuos din poziție ideală. În minutul imediat următor Steaua a avut o nouă ocazie imensă, după ce Chipirliu a trimis pe centrul porții din 6 metri după centrarea lui Călințaru.

În minutul 32, o nouă dublă ocazie pentru Steaua. Enceanu și Răsdan au șutat pe rând în portarul Moroz, care a fost eroul Astrei în prima repriză, dar și în a doua.

GOOOOOOOOL STEAUA. În minutul 40, Chipirliu a deschis scorul cu o execuție simplă la colțul lung după o acțiune prelungită de atac a Stelei coroborată cu o suită de erori în apărarea Astrei.

Scor la pauză, doar 1-0. Steaua a ratat cât pentru tot campionatul.

Repriza a doua a început cu ocazie mare a Astrei, lovitura de cap al lui Dumitrașcu fiind scoasă cu greu de sub bară de portarul Enache. Din cornerul rezultat, Astra a egalat cu un șut superb direct din corner trimis de Zaharia. Execuția ar putea candida la golul campionatului.

Astra a reușit să echilibreze jocul în repriza a doua, Steaua nemaiputând să-și creeze mari ocazii de gol în primele 20 de minute.

În minutul 69, șutul cu pământul al lui Bărbulescu, din afara careului, a fost scos de lângă bară de portarul Astrei. A fost practic prima ocazie clară a Stelei din repriza secundă. În general, după golul Astrei, repriza a doua a fost una stearpă în ocazii de gol. În antiteză totală cu prima.

În minutul 81, portarul Moroz a ezitat și a ieșit greșit, dar Steaua nu a profitat și Băjenaru a ajuns să trimită peste poartă de la marginea careului. În minutul 90, Moruz a avut o nouă intervenție în fața lui Robert Neacșu. Portarul Astrei, Moruz, este omul meciului.

Scor final 1-1, iar Steaua a pierdut două puncte în fața ultimei clasate și din lupta pentru calificare în play-off.