Începutul sezonului a prins-o pe Steaua în postura de favorită la câștigarea sezonului de Liga 2. Antrenorul Daniel Oprița a avut o campanie fulminantă de transferuri, întărind serios echipa față de sezonul anterior. Totodată, există o stare de incertitudine, nefiind încă clar dacă Steaua are sau nu drept de promovare, motiv pentru care suporterii au recurs la protest.

În etapa inaugurală a sezonului, Steaua a întâlnit-o pe teren propriu pe Metaloglobus, într-un derby bucureștean. Meciul a început cu acordarea lui Remus Chipirliu a premiului pentru cel mai bun jucător al Stelei din sezonul trecut.

Înainte de fluierul de început, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Kobză, un membru al Peluzei SUD, recent decedat.

Steaua începe meciul în forță, cu ocazia lui Wallace, care trimite cu capul pe lângă poartă centrarea lui Adi Popa. Apoi, Metaloglobus a echilibrat jocul, astfel că până în minutul 15, jocul a fost unul de uzură la mijlocul terenului cu timide tentative de atac ale Stelei.

Ocazie mare Steaua în minutul 18, Adi Popa șutează în plasa laterală din poziție bună. Minutul 22, Adi Popa a executat foarte bine un corner, iar lovitura de cap a lui Wallace a căutat vinclul, dar mingea lovește plasa laterală.

Minutul 29, prima mare ocazie de gol a oaspeților. Fostul stelist, Robert Neacșu, nu a reușit să-l învingă pe Dincă din poziție de 1 la 1, la capătul unui contraatac. Intervenție excelentă a portarului Stelei, David Dincă.

Minutul 37, Chirliu finalizează cu șut din afara careului o faza spectaculoasă de atac a Stelei, Drăghici și Enceanu pasând amândoi cu călcâiul. Portarul a avut o intervenție sigură. În minutul 42, Chipirliu a trimis un șut violent de la 20 de metri, șut respins cu greutate de portarul Gavrilaș.

Cavalcada de ocazii a continuat cu șutul în transversală de la 30 de metri a lui Balgiu. Ar fi fost golul etapei.

GOOOOOOL STEAUA. Chiar înainte de pauză, Bodișteanu deschide scorul cu un șut din unghi la colțul lung la finalul unei acțiuni colective începută din jumătatea Stelei.

Repriza a doua începe nefericit pentru Steaua. Ovidiu Herea egalează pentru Metaloglobus după pasa lui Neacșu.

Minutul 55, ratare uriașă Remus Chipirliu după incursiunea de pe partea stângă a lui Laurențiu Corbu.

Minutul 57, portarul oaspeților a avut o intervenție fantastică după lovitura de cap a lui Balgiu care a finalizat centrarea din lovitură liberă a lui Adi Popa.

După golul primit imediat de la reluarea reprizei secunde, Steaua a reînceput să controleze jocul. Jocul s-a disputat doar în terenul advers, iar pressing-ul i-a făcut pe oaspeți să piardă imediat mingea de fiecare dată când încercau să treacă de mijlocul terenului.

Minutul 65. Lovitura liberă executată de Balgiu de la 25 metri a trecut puțin pe lângă vinclu.

În intervalul minutelor 67-71, Metaloglobus a avut o serie de cornere care au creat emoții la poarta Stelei. Din fericire, presiunea a putut fi gestionată de apărarea Stelei, iar scorul a rămas 1-1.

Minutul 74, șutul lui Herea de la 30 de metri a fost prins cu siguranță de Dincă.

S-a observat clar după minutul 65 cum Metaloglobus a echilibrat jocul după perioada excelentă a Stelei. Pressing-ul Stelei a slăbit ca intensitate, iar Metaloglobus a putut avea posesie mai bună.

Minutul 87, șutul lui Ștefan Pacionel de la 20 de metri este respins cu greu de portar.

PENALTY pentru Steaua în minutul 90. Laurențiu Corbu reușește să obțină prim planul în fața a doi fundași ai oaspeților, iar Caramalău intră neglijent prin alunecare. Penalty-ul este ratat de Chipirliu, portarul respingând în bara laterală șutul.

Scor final, 1-1. Steaua ratează victoria după ce, per ansamblu, a jucat mai bine decât Metaloglobus.