Steaua a disputat azi la Mioveni cel mai dificil meci de până acum, din acest sezon.

Meciul a contat pentru playoff-ul Cupei României, miza fiind calificarea în grupele Cupei. Conform noului format, pentru prima oară în istorie, Cupa României are parte de grupe.

În primele 20 minute, nicio ocazie de gol. Ambele echipe au jucat prudent, niciuna dintre echipe nu și-a asumat niciun risc.

Sursa: Pagina de facebook a clubului STEAUA

Minutul 25. GOOOOOOL STEAUA. Adi Popa a deschis scorul după o acțiune individuală pornită de la mijocul terenului. Decisivă a fost recuperarea defensivă a lui Balgiu, apoi pasa către Adi Popa.

Minutul 31. Intervenție superbă a lui Horia Iancu după șutul de la 25-30 de metri a lui Passaglia. Chindia a trecut pe lângă egalare.

Minutul 32. O nouă intervenție excelentă a portarului Iancu, paradă în fața lui Akhmatov din poziție de unu la unu.

Finalul reprizei a fost gestionat cu inteligență de Steaua. Apărarea a funcționat perfect, acțiunile de atac ale oaspeților fiind blocate. Scor la pauză, 1-0 pentru Steaua, eficiență maximă, gol la singura ocazie clară de gol. Portarul Horia Iancu a făcut minuni în poartă.

Minutul 49. Daniel Popa a reușit să egaleze după o lovitură de cap trimisă la colțul lung. De remarcat centrarea cu efect a lui Andrei Șerban.

După egalarea Chindiei, Steaua a reușit să echilibreze jocul. Jocul a crescut în intensitate, în multe momente ambele echipe au jucat pe contre dorind să încheie jocul în primele 90 de minute. Steaua a avut foarte multe cornere în prima jumătate a reprizei secunde, dovadă a faptului că a reușit să împingă jocul spre poarta adversă.

Minutul 68. Chipirliu a încercat o execuție prin suprindere la colțul scurt din poziție bună, din interiorul careului, dar portarul a fost atent și a prins fără probleme șutul fără intensitate.

Minutul 74. Primul cartonaș galben al meciului în urma faultului comis de Andreas Mihaiu asupra lui Valentin Bărbulescu. A fost un meci în care s-a jucat cu fair-play, fără intrări dure.

Minutul 82. Șut de la 25 de metri al lui Dragoș Gheorghe, mingea a trecut puțin pe lângă bară.

Minutul 84. Gol Chindia. Proaspăt intrat, Cherchez finalizează cu latul din 6 metri pasa pe jos a lui Neguț. În finalul de joc nu s-a mai întâmplat nimic important. Chindia a reușit să-și apere rezultatul și să se califice în grupele Cupei României. Experiența superioară a dâmbovițenilor s-a dovedit decisivă în finalului meciului.