Etapa 16. În ultimul meci oficial de dinaintea vacanței, Steaua a jucat contra echipei din Buzău. Acest meci putea consfinți locul întâi la finalul anului și calificarea matematică în play-off a Stelei după un parcurs foarte bun în campionat.

Sursa pozei: Pagina de facebook a clubului Steaua

Minutul 3. Început slab de meci pentru Steaua. Atacantul Boiciuc a deschis scorul pentru oaspeți profitând de un culoar din centrul apărării Stelei.

Minutul 11. Prima ocazie a Stelei. Rareș Enceanu a trimis un șut din interiorul careului mic respins cu greu de portar, după pasa primită de la Adi Popa.

După golul primit, Steaua a mutat jocul în terenul advers, fără să-și creeze multe ocazii de gol. Apărarea buzoienilor a fost bine organizată.

Minutul 45. Steaua trebuia să primească un penalty. Chunchukov a fost secerat de un fundaș buzoian care a ratat intrarea prin alunecare.

Minutul 45+2. Fundașul Dean Beța a trimis cu capul direct în brațele portarului din poziție ideală, după centrarea din corner a lui Adi Popa.

Minutul 45+3. Uruguayanul Ariel Lopez a avut o ocazie imensă de a majora avantajul. Șutul său din poziție de unu la unu cu portarul a trecut puțin pe lângă poartă. Faza a fost asemănătoare cu cea de la gol, lucru ce a dovedit că titularizarea lui Adrian Ilie ca fundaș central a fost una neinspirată.

Scor la pauză, 0-1. Steaua nu a fost capabilă să dea replica după golul din startul meciului.

Steaua a început curajos repriza a doua, acțiunile de atac au avut viteză mai mare, iar presiunea pe apărarea oaspeților a fost mult mai mare. La pauză, Daniel Oprița a efectuat schimbări ofensive intrând Bodișteanu și Dragoș Gheorghe, o schimbare de intărire a mijlocului terenului prin introducerea lui Mihăescu. De asemenea, Adrian Ilie a fost mutat în poziția de fundaș stânga, Oprița reparând greșeala tactică din prima repriză.

Minutul 52. GOOOOOOL STEAUA. Căpitanul Vali Bărbulescu a adus egalarea. Centrarea din lovitură liberă a lui Adi Popa a fost prelungită de Mihăescu până la Bărbulescu care a finalizat simplu de la marginea careului mic.

Minutul 62. Brazilianul Dudu Sampaio a încercat a execuție surprinzătoare din lovitură liberă, dar mingea nu a prins spațiul porții.

Minutul 64. Ciobanu a șutat mult peste poartă din poziție ideală din centrul careului.

După un început în forță al reprizei, Steaua a slăbit ritmul, iar buzoienii au reușit să echilibreze jocul la mijlocul terenului.

Minutul 74. Lovitura executată bine de Dudu Sampaio a trecut puțin pe lângă bara din dreapta portarului.

În finalul meciului, niciuna dintre echipe nu a mai riscat nimic, iar scorul final de 1-1 a fost cel echitabil. Acest rezultat îi garantează Stelei locul 1 la final de an indiferent de rezultatele celorlalte meciuri, iar buzoienilor locul momentan din play-off.

A fost un sezon de toamnă bun al echipei, locul întâi fiind pe deplin meritat.

FELICITĂRI JUCĂTORILOR ȘI STAFF-ULUI TEHNIC!