Etapa 5. Steaua a întâlnit pe teren propriu Politehnica Iași, una dintre echipele cu care Steaua se luptă pentru pozițiile din top. Steaua și-a dorit prima victorie de pe teren propriu din acest sezon.

Minutul 6. Prima mare ocazie a meciului a avut-o Steaua. Lovitura de cap a lui Ștefan Pacionel a fost respinsă cu piciorul de portarul ieșean.

Minutul 11. Lovitură liberă pentru Poli Iași din poziție laterală. Alin Roman a încercat să-l surprindă pe David Dincă, dar mingea a lovit doar plasa laterală.

În primele 20 de minute, echilibrul a fost total. Niciuna dintre echipe nu a reușit să controleze centrul terenului, iar ocaziile clare de gol au fost rare.

Minutul 22. GOOOOOOOOL STEAUA. Chipirliu a reluat cu capul centrarea perfectă trimisă de Dragoș Gheorghe.

Sursa foto: Pagina oficială de facebook a Stelei

Minutul 27. Șutul lui Bodișteanu de la marginea careului a fost respins cu greu în corner de portar, de lângă bară.

Minutul 30. David Dincă are o ieșire ezitantă în urma unui corner, dar argentinianul Marchioni nu a fost inspirat și a trimis peste poartă din poziție ideală.

Minutul 33. Ocazie Poli Iași. Alin Roman a șutat puțin peste poartă de la 25 de metri.

După golul marcat de Steaua, oaspeții au încercat mai mult pe faza de atac. În foarte multe momente, jocul s-a disputat în terenul Stelei, Poli Iași având câteva acțiuni periculoase de atac. Apărarea Stelei și-a făcut datoria și a reușit să blocheze cu succes atacurile ieșene.

Scor la pauză, 1-0. Avantaj meritat pentru Steaua care a reușit să fie mai stăpână pe situație în momentele cheie.

La începutul reprizei a doua, ploaia din prima repriză a devenit torențială. Repriza a început cu ocazia ieșenilor, mingea ștearsă cu capul de Marchioni trecând puțin pe lângă bară.

Minutul 53. Portarul oaspeților a fost la un pas de o gafă de proporții după lovitura de cap a lui Chipirliu, dar mingea scăpată de acesta iese în corner.

Absolut senzațională prestația PELUZEI SUD. Deși a plouat în continuu tot meciul, PELUZA SUD și-a încurajat echipa și a cântat fără oprire.

Minutul 63. GOOOOOOOL STEAUA. Adi Popa a dublat avantajul Stelei. După degajarea lungă a portarului Dincă și a pasei greșite trimisă către portarul ieșean de către un fundaș, Adi Popa l-a lobat cu finețe trimițând mingea în poartă.

Minutul 66. Alin Roman a executat bine o lovitură liberă, mingea trecând puțin pe lângă poartă. A fost replica imediată a oaspeților după golul primit.

Minutul 68. Abia intrat pe teren, Bărbulescu a avut o ocazie importantă, portarul austriac al ieșenilor, Knoflach, scoțând cu greu mingea de sub bară.

Prima parte a reprizei a doua a fost controlată clar de Steaua. Marile ocazii de gol au fost ale Stelei, scorul de pe tabelă reflectând realitatea din teren.

Minutul 76. Șutul lui Bujor de la 25 de metri a fost prins cu siguranță de portarul Dincă. A fost o minge grea după ce a prins gazonul în fața portarului, gazon umed după mai mult de o oră de ploaie continuă.

Minutul 85. Dragoș Gheorghe a ieșit accidentat, fiind înlocuit de Adrian Ilie. Sperăm ca accidentarea să nu fie gravă și să revină cât mai repede pe teren.

Minutul 89. Ucraineanul Plokhotnyuc a redus din diferență cu un șut pe jos trimis lângă bară.

Final de meci. Steaua-Poli Iași 2-1. În ciuda relansării meciului de după golul Iașiului, victoria Stelei nu poate fi pusă la îndoială. Per ansamblu, Steaua a dominat jocul la toate capitolele, iar în momentele decisive, s-a dovedit a fi echipa mai matură.

Peluza SUD a fost senzațională. A cântat în continuu tot meciul, în ciuda ploii torențiale. Prima victorie de pe teren propriu din acest sezon se datorează și suporterilor înfocați ai Stelei. Trebuie remarcat și gazonul de pe stadionul Steaua. În ciuda unei ploi torențiale, gazonul a rezistat excelent. Nu au apărut bălți pe teren și nici nu au sărit brazde din gazon. Gazonul chiar nu a afectat jocul celor două echipe. De fapt, de când s-a inaugurat stadionul, gazonul a fost impecabil.