Victoria de azi a propulsat-o pe Steaua pe primul loc. A fost un meci foarte bun făcut de jucătorii antrenați de Daniel Oprița, calitatea jocului fiind dovada clară că poziția din clasament este una meritată.

Meciul restanță din etapa a șaptea, Steaua-Unirea Constanța, s-a disputat la Mioveni, în ciuda deciziei T.A.S. de azi privind întreruperea suspendării terenului până la decizia Comisiei de Apel a F.R.F.

Primele 15 minute au fost dominate clar de Steaua. Meciul s-a disputat numai în jumătatea de teren a oaspeților. Jocul de pase a mers perfect, iar pressing-ul agresiv a blocat orice tentativă de atac a adversarilor.

Minutul 18. GOOOOOOL STEAUA. Chunchukov a înscris ușor, în poarta goală, profitând de greșeala portarului oaspeților.

Minutul 21. Șutul lui Enceanu a fost respins cu piciorul de portarul Udrea.

Minutul 31. GOOOOOOOL STEAUA. Golul de 2-0 a fost marcat de Adi Popa după ce acesta a driblat portarul. Pasa pe culoar dată de Rareș Enceanu a fost excepțională.

Minutul 36. Mihăescu a șutat peste poartă din centrul careului, din poziție bună, după pasa primită de la Adi Popa.

Minutul 41. Prima ocazie a oaspeților. Zamfir a trimis cu capul în urma unui corner, iar portarul Dincă a prins mingea cu siguranță.

Minutul 42. Șutul lui Rareș Enceanu de la 25 de metri a fost cu greu respins de portar.

Scor la pauză 2-0 după o repriză dominată clar de Steaua.

Minutul 46. Început perfect de repriză secundă. Fundașul Alexandru Arnold a încasat cartonaș roșu pentru un fault în poziție iminentă de gol, oaspeții rămânând în 10 oameni.

Minutul 49. GOOOOOOOOL STEAUA. 3-0 pentru Steaua. Chipirliu a finalizat cu șut la colțul lung o acțiune individuală incepută pe partea stângă după pasa în adâncime primită de la Dean Beța.

Minutul 52. GOOOOOOL STEAUA. Dublă Chipirliu. Centrarea lui Adi Popa a fost finalizată cu capul la colțul lung după ce s-a înălțat peste întreaga apărare.

Minutul 54. Ocazie imensă Chipirliu, șutul acestuia fiind respins din apropierea liniei porții de un fundaș advers.

Minutul 55. Cavalcadă de ocazii steliste. Lovitura de cap a lui Chunchukov a fost respinsă în față, apoi Chipirliu a șutat sub bară, portarul respingând spectaculos în corner.

După începutul furtunos al reprizei a doua, Steaua a calmat jocul, victoria fiind sigură.

Minutul 74. Lovitura de cap a lui Bodișteanu, din centrul careului de 6 metri, a trecut paralel cu linia porții.

Minutul 80. Lovitura liberă, de la 20 de metri, executată de Bodișteanu a trecut peste poartă.

Minutul 81. Șutul din unghi al lui Dragoș Gheorghe a fost respins cu greu în corner de portar.

Minutul 90+2. GOOOOOOOL STEAUA. 5-0. Bodișteanu a finalizat o acțiune colectivă a Stelei după pasa primită de la Dragoș Gheorghe.