Steaua a început ezitant meciul. După o ciocnire între fundașii centrali, Dunărea a avut o mare ocazie, însă portarul Bălbărău a reușit să apere din situație de unu la unu.

Ocazie imensă în minutul 20. Huiban a centrat pentru Chipirliu care trimite în bară, apoi Donose a avut un șut peste poartă din poziție ideală, din careul de 6 metri. A fost prima mare ocazie a Stelei, această ocazie părea că va debloca jocul Stelei. În primele 30 de minute, Steaua a dominat clar teritorial, însă fără mari ocazii.

În minutul 32, contrar desfășurării jocul, Dunărea Călărași putea deschide scorul în urma unei lovituri libere executată suprinzător la colțul lung. Raul Bălbărău a respins ușor șutul lui Alexndru Stoica.

În minutul 40, Huiban încearcă un gol spectaculos, dar șutul din foarfecă trece peste poartă. De remarcat devotamentul lui Adi Popa care de 2 ori a reușit să recupereze mingea în aceeași fază, apoi a centrat pentru Huiban din foarfecă din colțul terenului. În minutul 44, șutul lui Chipirliu pe centrul porții este prins ușor de Robert Popa.

Înainte de pauză, greșeală imensă a arbitrului. După unu-doi-ul cu Chipirliu, Adi Popa reușește să ajungă în poziție de singur cu portarul, ciupește mingea înaintea portarului care are o intervenție întârziată faultându-l pe Adi Popa. Arbitrul nu acordă penalty. Scor la pauză 0-0, după o repriză în care Dunărea s-a apărat foarte bine, Steaua neputând să-si valorifice posesia superioară.

În minutul 57, Adi Popa este înlocuit de Emilian Pacionel, iar Răsdan îl înlocuiește pe Călințaru. În același minut, Marius Leca comite un hentz în careu după centrarea lui Pacionel. Remus Chipirliu transformă cu siguranță și scorul a devenit 1-0 pentru Steaua.

În minutul 62, Răsdan are o imensă ocazie, lobul său din lateral trecând puțin peste poartă. În minutul 64, GOOOOOOOL Steaua. Chipirliu reușește dubla după centrarea excelentă a lui Băjenaru. După pauză, Steaua a avut alt ritm de joc față de prima repriză, circulația mai rapidă a balonului producând multe ocazii de gol și, inevitabil, golurile care au adus liniștea.

În minutul 78, Huiban are un șut violent de la marginea careului, ce trece puțin pe lângă bară. Un minut mai târziu, Huiban are o viteză foarte bună pe contraatac, depășește doi adversari, dar încearcă un lob spectaculos peste portar, execuție eșuată.

GOOOOOOOOOL. Mijlocașul stânga, Robert Neacșu înscrie pentru 3-0 cu un șut frumos din unghi la colțul lung, mingea lovind și bara. Pasa de gol pe culoar a lui Huiban a fost genială, punând pe picior greșit întreaga apărare a oaspeților.

Victorie clară a Stelei după un meci dominat clar.