După o lungă așteptare, azi a avut primul meci oficial pe noul stadion Steaua. Lovitura de start simbolică a fost dată de campioana olimpică Ana Maria Popescu, fiind acompaniată de ritmul cântecelor Peluzei SUD.

La început de meci, fotbalul a fost în plan secund. A predominat spectacolul pirotehnic al Peluzei SUD și scenografia cu mesajul „STEAUA BUCURȘTI DEASUPRA TUTUROR”. Abia în minutul 10 a avut loc prima acțiune de atac a meciului prin șutul de la distanță al lui Bărbulescu de la 25 de metri, șut prins ușor de portarul ciucan. Încă din primele 15 minute s-a putut observa că nivelul este mult mai ridicat față de meciurile din sezonul trecut din Liga 3, astfel că Steaua nu și-a impus ușor jocul de pase. Estimez că va urma un sezon de anduranță cu majoritatea meciurilor foarte echilibrate.

Primele 30 de minute au fost caracterizate de un echilibru total, niciuna dintre echipe nu a putut să-și creeze vreo ocazie de gol. Ambele echipe au dovedit că au mijlocași siguri pe ei, care urmăresc în primul rând să dea siguranță echipei, scopul principal fiind să nu ia gol echipa lor.

În minutul 31, Huiban a încercat un lob din interiorul careului după pasa primită de la Bărbulescu, dar mingea a trecut peste poartă, execuția acestuia înfuriindu-l pe Daniel Oprița. Același Huiban și-a încearcat norocul cu un șut frumos de la peste 30 de metri, însă mingea a trecut puțin peste poartă, fără să pună în vreun fel în pericol poarta adversă. Important este că după o perioadă lungă de echilibru, Steaua își ia inima în dinți și vrea să spargă gheața. În minutul 37, Zaharia șutează de la 25 de metri pe centrul porții.

În minutul 41, oaspeții din Miercurea Ciuc au avut prima acțiune de atac, șutul slab al lui Gal-Andrezly din interiorul careului fiind prins cu siguranță de portarul Bălbărău. Ocazia ciucanilor a venit în urma unei pase greșite dată înapoi de către un jucător stelist. A fost primul moment de slăbiciune din apărarea Stelei. În prelungirile primei reprize, cornerul executat bine de Călințaru l-a găsit liber în 6 metri pe Wallace, care trimite mingea peste poartă din poziție excelentă. Scor la pauză 0-0. Steaua a fost echipa mai ofensivă pe final de repriză, dar niciuna dintre acțiunile de atac nu s-a finalizat cu gol.

La pauză, Daniel Oprița efectuează 2 schimbări, Răsdan și Oroian au intrat în locul lui Zaharia și Zătreanu. Repriza începe cu cartonașul galben primit de căpitanul Bărbulescu pentru un fault dur. Din lovitura liberă executată rezultă cea mai mare ocazie de până atunci a oaspeților, Bactăr a fost la un pas de autogol după ce a respins riscant în corner din fața porții, intervenție care, de altfel, a salvat Steaua de gol. Mingea ar fi ajuns la atacantul ciucan dacă nu intervenea Bactăr, acesta acționând cu sânge rece într-o situație limită.

Repriza a doua a început mult mai tare decât prima, ambele echipe riscând mai mult și dorind să înscrie. Viteza de joc a fost mult mai mare și s-a jucat pe contre. În minutul 58 intră golgheterul din sezonul trecut, Chipirliu și Liviu Băjenaru, alt jucător decisiv în cele 2 promovări ale Stelei. Antrenorul Oprița a efectuat cele 2 schimbări pentru a încerca victoria în primul meci din Liga 2.

În minutul 65, lituanianul Krusnauskas are o ocazie foarte mare pentru Miercurea Ciuc, șutul său de la distanță a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 71, ocazie imensă pentru oaspeți, în urma unui corner, Călințaru a reușit să respingă de pe linia porții șutul cu latul din 4 metri al lui Veregut. Aceste 2 ocazii clare de gol au venit pe fondul urcării liniei defensive a Stelei, ciucanii profitând de spațiile din apărare. În minutul 73, vine replica Stelei după perioada bună a ciucanilor, Florin Răsdan a trimis puțin pe lângă vinclu după un șut puternic de la 25-30 de metri.

Minutul 79, GOOOOOOOOOOOOOL STEAUA. Chipirliu deschide scorul din centrarea lui Călințaru prelungită de Mihăescu spre Chipirliu. Chipirliu reușește primul gol într-un meci oficial pe noul stadion Steaua, aceasta după ce a reușit acest lucru și în primul meci disputat pe noul stadion, amicalul cu OFK Belgrad.

În minutul 86, Răsdan a avut o ocazie imensă, însă nu a putut finaliza cu capul din interiorul careului mic după centrarea lui Călințaru. Călințaru se pare că este omul responsabil cu centrările și în acest sezon după ce a făcut acest lucru foarte bine și în sezonul trecut.

VICTORIE STEAUA. Steaua câștigă acest meci de luptă fiind purtată spre victorie de atmosfera superbă creată de Peluza SUD. Foarte frumoasă declarația de la final a căpitanului Bărbulescu, care a spus că în momentele grele pur și simplu alerga pentru suporterii minunați care cântau pentru echipă. Debutul în Liga 2 a fost greu, după un meci foarte echilibrat, iar victoria este cu atât mai dulce.