Prima mare ocazie a partidei Steaua a avut-o în minutul 6, când Drăghici a fost blocat de portarul Muțiu, fiind singura ocazie de gol a începutului de meci. În primele 20-25 de minute, echilibrul de la mijlocul terenului a fost total, în care niciuna dintre echipe nu a avut acțiuni de atac periculoase.

Prima ocazie a sibienilor a venit abia în minutul 39. După un corner executat bine, portarul stelist Bălbărău a ieșit greșit pe sub minge, iar un fundaș stelist a respins cu greu de pe linia porții.

În minutul 41, Buhăescu a avut cea mai mare ocazie a reprizei, o ratare imensă din poziție de 1 la 1 cu portarul după pasa excelentă primită de la Adrian Ilie și o imensă eroare a fundașului gazdelor care s-a împiedicat în minge în timp ce dorea să respingă.

Scorul la pauză a fost 0-0, scor ce a reflectat realitatea din teren, fiindcă niciuna dintre echipe nu a riscat în prima repriză. Singurele ocazii de gol au venit în urma unor greșeli individuale.

Repriza a doua a început cu o paradă fenomenală a lui Raul Bălbărău, după ce acesta scos din vinclu execuția din lovitură liberă a lui Petrișor Petrescu. Replica Stelei a venit imediat, Chipirliu a trimis o pasă în fața porții, dar Buhăescu nu a putut ajunge la minge.

GOOOOOOOL STEAUA. În minutul 53, Adi Popa a executat o lovitură liberă și portarul Muțiu a scapat mingea în față, iar Buhăescu a înscris în poarta goală.

Steaua a avut o nouă ocazie de gol în minutul 65, lovitura liberă executată de Enceanu a trecut de puțin pe lângă 3 jucători steliști.

Repriza a doua a fost dominată tactic de Steaua. Secretul a fost la mijlocul terenului, unde Steaua a redus numărul de pase greșite, iar circulația balonului a fost mult îmbunătățită. De partea cealaltă, pasele jucătorilor de la Hermannstadt au fost majoritar greșite, sibienii pierzând rapid mingea de fiecare dată. Este meritul antrenorului Daniel Oprița, care a reușit la pauză să repare unele greșeli pe care le-am făcut la mijlocul terenului. Practic, indicațiile tactice au reușit să rupă echilibrul, astfel de meciuri se decid la amănunte și doar marii antrenori reușesc să le observe.

În minutul 77, Bălbărău a avut o intervenție importantă la un șut de la 25 de metri, din întoarcere, al lui Plazonja. Era unicul mod a sibienilor să mai poată ataca, doar cu tentative de la distanță. Steaua a controlat tactic jocul.

Scorul final Hermannstadt – STEAUA 0-1 aduce Stelei o victorie uriașă pentru calificarea în play-off în fața unui adversar dificil și ne consolidează pe locul 6, cu 25 de puncte.